Rodzaje blokady przejść
Zaczep elektromagnetyczny rewersyjny
Zaczep elektromagnetyczny jest podstawowym elementem stosowanym do blokowania drzwi.
Rewersyjność zaczepu polega na odwróconej zasadzie działania – blokowanie przy podanym napięciu i zwalnianie przy braku zasilania. Pozwala to na zastosowanie przycisków wyjścia awaryjnego otwierających przejście przez odcięcie zasilania. Dodatkowo zaczep elektromagnetyczny rewersyjny pozwala na otwarcie przejścia w przypadku całkowitej awarii systemu – rozładowanie akumulatorów zasilających spowodowane długotrwałym brakiem podstawowego napięcia zasilania 230V. Zaczep elektromagnetyczny montuje się w ościeżnicy. Zaletą jest niska cena i wielkość urządzenia. Cechą dodatkową jest możliwość otwarcia drzwi za pomocą klamki z jednej strony (przy kontroli jednostronnej) lub kluczem.
Dane techniczne:
– zasilanie 12 [VDC]-10%;
– pobór prądu 170 [mA];
– zapadka rygla wytrzymuje nacisk siły o wartości 1500 N bez uszkodzenia;
– wymiary: 75 x 28 x 20 [mm]
Zwora elektromagnetyczna
Dzięki prostej konstrukcji i nowoczesnej technologii wykonania, zwora elektromagnetyczna jest niezawodnym urządzeniem do blokowania drzwi i bram.
Duża siła zabezpieczenia drzwi, bramy, furtki oraz pewność działania, wyróżniają zworę elektromagnetyczną spośród innych urządzeń stosowanych do ryglowania drzwi.
Dane techniczne:
– udźwig 300 [kg];
– zasilanie 12V/24V [DC];
– wymiary 228 x 38 x 27 [mm].
Bramki
Wszędzie tam, gdzie wymagane jest sprawdzanie każdej przechodzącej osoby, potrzebne jest zastosowanie elementu blokującego, umożliwiającego po zwolnieniu blokady, przejście tylko jednej osobie. Takimi elementami są bramki obrotowe zwane potocznie kołowrotami lub tripodami. Przy podstawowym podziale rozróżnia się dwa rodzaje bramek:
Bramki obrotowe niskie
Przeznaczone są do kontroli ruchu osobowego w miejscach strzeżonych tj. na basenach, wyciągach narciarskich, zakładach pracy, instytucjach użyteczności publicznej. Współpracują z systemami biletowymi, ewidencji czasu pracy, kontroli dostępu oraz innymi. W zależności od rodzaju bramki, różne jest ich przeznaczenie, możliwości i budowa.
Bramki obrotowe wysokie
Przeznaczone są do kontroli ruchu osobowego w miejscach strzeżonych, gdzie wymagany jest wyższy stopień kontroli niż dla bramek niskich np. stadiony, obiekty sportowe i użyteczności publicznej. Współpracują z systemami biletowymi, ewidencji czasu pracy, kontroli dostępu. W zależności od modelu bramki różne jest ich przeznaczenie i budowa.
Szlabany
Szlabany służą do kontroli ruchu pojazdów i przeznaczone są do ciągłej pracy. Szlabany dostarczane są w różnych opcjach w zależności od potrzeb indywidualnego klienta.
Przykładowe opcje:
– fotokomórki zabezpieczające przed opadnięciem ramienia na stojący samochód;
– sterowanie na pilota;
– lampa ostrzegawcza;
– sterowanie czytnikami kart – automatyczne otwarcie dla autoryzowanych kart;
– rejestracja osób wjeżdżających i możliwość wykorzystania rejestracji do rozliczeń czasu pracy, do zestawień kontroli dostępu (wejście do strefy), do Księgi Wejść-Wyjść (obsługa gości).